Competitions

Competition Sponsors

 

2019 Competition Results

  1st 2nd 3rd
Joe Medway Memorial Heaviest Pumpkin – Open

Terry Kiernan, Captain’s Flat NSW

219kg

Matt Lawlis – Bredbo NSW

119kg

Matt Lawlis – Bredbo NSW

113.5kg

Heaviest Pumpkin – junior section

Xavier Baldwin – ACT

33.5 kg

 

George Glass – Collector NSW 

27.5kg

 

Elorna Bollard

20kg

Lightest Pumpkin Open

Sophia Owens 

Miranda Hadlow – Collector Georgia K

Heaviest Grey Pumpkin Open

Roy Griggs
Araluen, NSW

6.5kg

Roy Griggs
Araluen, NSW

6.5kg

 

Most Unusual  Pumpkin

Ollie Robertson – Collector

Heather Kerr Thomas Granger – Collector 

Best Decorated Pumpkin – Open

 

Kathryn Stevens, Collector NSW

 

Deb Allen

 

 James Stevens – Collectr

 

Best Decorated Pumpkin – Junior

Connor Derryberry Katherine Mundrell Edward Dowling – Collector
Best Carved Pumpkin

Clancy Bollard Alya Marika – Collector Pam Holliman
Best Carved Pumpkin Junior

Sophia Owens Thomas Granger, Collector NSW Rachael Granger, Collector NSW

Best Pumpkin Pie

Christine Derryberry Kristy Pike Val McKeeachie
Kathleen Webster Memorial Best Pumpkin Scones Open

Lucy McAuliffe Noah Hill Tom Pike
Best Pumpkin Scones – Junior

Jackson Keunen Arthur Hadlow- Collector  Thomas Granger – Collector 
Best Pumpkin Cake

Gemma Spriglett – Collector  Christy Pike Miranda Hadlow – Collector

Best Pumpkin Quiche

 

Sharon Granger – Collector Tanya Hadlow – Collector   Kerrie Friend – Collector
Best Scarecrow – group/family

‘Jack O Lantern and son’

Graham Family

‘Mullet Mario’

Pike Family

‘Big Bum Betty’

Ava & Claudia

Wheelbarrow Race – Open

Gererd Clyde

9.74 secs

Adash Janiszewski

10.12 secs

Tim

10.20 secs

Wheelbarrow Race – Junior

Louis Serfontein (13yrs)

10.98 secs

VJ Kamilo (14yrs)

10.98 secs

Lachlan

11.45 secs

 

2018 Competition Results

  1st 2nd 3rd
Joe Medway Memorial Heaviest Pumpkin – Open

Michael Kiernan, Captain’s Flat NSW

271kg

Michael Kiernan, Captain’s Flat NSW

210kg

Welby Garden Centre, Welby NSW

190.5kg

Heaviest Pumpkin – junior section

Savannah Krsmanovic, Collector NSW

24kg

Miranda Hadlow, Collector NSW

16kg

No 3rd place as only 2 entries

 

Lightest Pumpkin Open

 

 

Rachael Granger, Collector NSW

10grams

Thomas Granger, Collector NSW

20grams

Georgia, Collector NSW

224grams

Heaviest Grey Pumpkin Open

Melody Cameron, Griffith NSW

34kg

Melody Cameron, Griffith NSW

33.5kg

Roy Griggs
Araluen, NSW

7kg

Most Unusual  Pumpkin

 

Collector Public School, Collector NSW

 

Jaxton Davis, Collector NSW

 

Isabella Milliken, Canberra ACT

 

Best Decorated Pumpkin – Open

 

Kathryn Stevens, Collector NSW

 

Ellie Stevens, Collector NSW

 

Roslyn Thomson, Goulburn NSW

 

Best Decorated Pumpkin – Junior

 

Sophie & Jerrod c/- Hadlow Family, Collector NSW

 

Mayson Judd, Collector NSW

 

Kate & Elora Bollard
Burra NSW

 

Best Carved Pumpkin

Hallinan Family, Yass NSW

Hallinan Family, Yass NSW

Hallinan Family, Yass NSW

Best Carved Pumpkin Junior

Sophie c/- Hadlow Family,
Collector NSW

Rachael Granger, Collector NSW

Thomas Granger, Collector NSW

Best Pumpkin Pie

Lee Johnson, Canberra ACT

Christy Pike, Canberra ACT

Julianne Dowling, Collector NSW

Kathleen Webster Memorial Best Pumpkin Scones Open

Denise Coulthart, Numbaa NSW

Trish McDonald, Fisher ACT 

 Jen Bourke, Collector NSW

Best Pumpkin Scones – Junior

Thomas Granger, Collector NSW 

Samantha Bryan, Collector NSW

Jackson Keunen, Fraser ACT

Best Pumpkin Cake

Christy Pike, Canberra ACT

Jen Bourke, Collector NSW

Gemma Sprigglett, Collector NSW

Best Pumpkin Quiche

Kerrie Friend, Yarra NSW

Tania Hadlow, Collector NSW

Sharon Granger, Collector NSW

Best Scarecrow – group/family

Ava & Claudia Janiszewjig,
Casey ACT

“Goldilocks”

Graham Family,
Hackett ACT “Tinman”

Bethany, Holly & Emily, Kambah ACT “Grace Smith”

Brad Poile, Collector NSW “Beekeeper”

Mikayla Lumsdon & Pam,
Collector NSW

Wheelbarrow Race – Open

Brad Poile
(12.56 seconds)

Ben
(13.74 seconds)

Nanda
3rd (14.55 seconds)
 
Wheelbarrow Race – Junior

Bayley
(15.76 seconds)

Lachlan Dowling (15.90 seconds) Louis
(16.11 seconds)

 

2017 Competition Results

  1st 2nd 3rd
Joe Medway Memorial Heaviest Pumpkin – Open

Rick Downes

109.5 kg

Terry Kiernan

106 kg

Pete Filmer

100 kg

Heaviest Pumpkin – Junior section

Foster Family

85.5 kg

 

Captains Flat Primary School Garden Club

61.5 kg

Elijah & Micah Taylor

15kg

Most Unusual  Pumpkin

Captains Flat Primary School Garden Club

‘Collector Crew’ John Reardon

Birdie Hallinan

Best Decorated Pumpkin – Open

Roslyn Thomson

Kathryn Stevens

Eleanor Stevens

Best Decorated Pumpkin – Junior

James Stevens

Sophia Owers

Miranda Hadlow

Best Carved Pumpkin

Karen Lumsdon

Arthur Hadlow

Pam Hallinan

Best Pumpkin Pie

Lee Jackson

Christy Pike

Miranda Hadlow

Best Pumpkin Scones

Barbara Bryan

Jessie Hush

Kerrie Friend

Best Pumpkin Scones – Junior

Thomas Granger

Brooke Bryan

Jackson Kevnen

Best Pumpkin Cake

Gemma Sprigglett

Samantha Bryan

Rachael Granger

Best Pumpkin Quiche

Kerrie Friend

Tanya Hadlow

Lee Johnson

Best Scarecrow – group/family

C & V Robey
“3 Amigos”

Craig Family
Oscar”

‘Trumpkin’

It was a tie for 2nd

 Lumsdon Family

J Rudd / Vittoni
“‘Pumpkin Patch:

It was a tie for 3rd place

Wheelbarrow Race – Open

Lachlan (12.19 seconds)

Brad (12:31 seconds)

Ollie (13:41 seconds)

Wheelbarrow Race – Junior

Jackson (15.31 seconds)

Antonine (15.61 seconds)

Noah (15.69 seconds)

Treasure Hunt

Lucas Pengillry

   


2016 Competition Results

  1st 2nd 3rd
Heaviest Pumpkin

Derek Forster
202.5 kg

Terry Kiernan
105.5 kg
Terry Kiernan
94.0 kg
Heaviest Pumpkin – junior section Hogan Family

114.5 kg

Huon & Daly Norris
79 kg

Elijah & Micah Taylor
60kg

Most Unusual  Pumpkin

Mathew Smith
Rye Park

Garry Goodman
Sutton

Tina Freund
Collector

Best Decorated Pumpkin – Open

Roslyn Thomas
Goulburn

Dylan Samios
Gungahalin

Hannah Lowman
Queanbeyan

Best Decorated Pumpkin – Junior

Owens and Hadlow Children – Collector

Mikalya Lumsdon
Collector

Owens and Hadlow Children – Collector

Best Carved Pumpkin Dylan Samios
Gungahalin
Josh Lumsdon
Collector

Brett Byron
Collector

Best Pumpkin Pie Lee Johnson
Banks

Jessie Wright
Crace

Michelle Habermahl
Collector

Best Pumpkin Scones Jane Wood
Warramanga

Brooke Byron
Collector

Judy Granger
Collector

Best Pumpkin Cake Gemma Sprigglett
Collector
Jessica Blacker
Collector

Michelle Habermah
Collector

Best Pumpkin Quiche Jane Wood
Warramanga

Sharon Granger
Collector

Lee Johnson
Banks

Best Scarecrow – group /family

Andrew & Tabitha Boyer
“Blondie”

The Burns and Butcher families
“Soldier Dan” 

 

Kathryn & Erin Holland
“Miss Hawaii”

 

Andrew Puris & friends
“Pumped for Pumpkins”

 

Hugo & Theo  Szandurski
“Mr Grumpy”